Zapomeňte na stará slovní spojení, jako třeba když slivovice, tak přece moravská. Nejlepší je Blatenská slivovice ze Zámeckého lihovaru Blatná. Rozhodla o tom porota třetího ročníku největší domácí soutěže profesionálních výrobců destilátů – Pálenka roku 24.
Do soutěže se letos přihlásilo 36 českých lihovarů s celkem 273 vzorky. Ty hodnotila odborná porota složená z předních českých expertů na lihoviny. Její předseda, stojící i v čele Unie destilatérů, Karel Melzoch soutěž ohodnotil slovy: „Letošní ročník byl kvalitou vzorků na velmi vysoké úrovni.“
Akce se nesla hlavně v duchu úspěchu středočeské Palírny Radlík; její zástupce pomalu nechyběl na pódiu při vyhlašování žádné z mnoha vypsaných kategorií. I proto nepřekvapilo, že absolutním vítězem soutěže se stala Hruškovice z dubového sudu této palírny. A zákonitě pak středočeský Radlík, nedaleko od Jílového, obhájil i prestižní titul Palírna roku.
Vítězná hruškovice vznikla kombinací tří odrůd hrušek zrajících v dubovém sudu. „Výsledná chuť je výrazná a zakulacená,“ libuje si Kamil Kutina, master destilér Palírny Radlík, a přiznává, že vítězství destilátu ze sudu považuje až trochu za nečekané: „Na koštech většinou mívají úspěch spíše čiré destiláty,“ vysvětluje.
Ocenění v 19 kategoriích
Ceny se udílely v 19 kategoriích od tradičních slivovic či meruňkovic až po kdoulovice či pivovice nebo gin, whisky a několik druhů likérů a tři kategorie speciální. Zejména v kategorii likérů bylo letos podle pořadatele soutěže Jakuba Gottwalda, majitele největšího českého e-shopu s řemeslnými pálenkami Lihovárek.cz, patrné, že už palírny nespoléhají na jednoduché pálení, ale cílem je dosažení zajímavé a bohaté struktury.
Nás při slavnostním vyhlašování vítězů spojeném s degustací zaujala vedle takových exotických vzorečků jako už pomalu zapomenutý Krvesaj z palírny Prádlo či bylinný likér Poděbradská samička právě již zmíněná slivovice z Blatné. Zástupkyně lihovaru nám totiž prozradila, v čem tkví úspěch: švestky na ní se urodily na Šumavě.
D.M.Hájek, foto autor a J. Moravec